N.53. Van Leusden

De oudste zoon van Carl von Meijenfeldt en Nel Diederich staat aan de basis van de tak Van Leusden. In het gezin van Evert Diederich en Jo van Leusden  zijn zeven kinderen geboren:
— Carl, 3 april 1883, verder Nl.1. Van der Straaten.
— Jan, 
15 oktober 1884, verder Nl.2. Candel.
— Nel, 12 december 1887, verder Nl.3. Nel.
— Ans, 15 februari 1890, verder Nl.4. Ans.
— To, 1 januari 1892, verder Nl.5. To.
— Maria Johanna, 13 oktober 1897, zie Nl.6.
— Frieda, 
13 oktober 1897, zie Nl.7.

Het gezin Van Leusden woont ten tijde van de eeuwwisseling aan de (Godfried Schalcken) Singel 52 rood. De toevoeging rood betekent een eigen voordeur met opgang naar de bovenverdieping. Bij het gezin woont vaak een dienstbode. Achtereenvolgens zijn dat Cornelia Biezeveld, Jansje van Efferen, Adriana Bervoets en Elizabeth van Wijnen. In Dordrecht woont ook nog steeds tante Naatje Kennedij, de weduwe van Hendrik von Meijenfeldt, op (Lange) Kromhout 61, waar Evert kort voor zijn huwelijk bij inwoonde.

Gezin Van Leusden
8 = Wilhelminakerk, Gereformeerde Kerken
27 = Varkenmarkt, aan overkant de brouwerij 
30 = rechts G. Schalcken Singel,
aan overkant huis nr. 52 rood
Gezin Kennedij
3 = Augustijnenkerk, Nederlands Hervormd
29  = Kromhout, aan overkant huis nr. 61  

Het gereformeerd gezin Van Leusden bezoekt de Wilhelminakerk, een Kuyperiaanse koepelkerk. Evert is daarin sinds 1901 ouderling. Naatje is hervormd en bezoekt de Augustijnenkerk. 

Wilhelminakerk, Dordrecht  

Evert zwaait nog steeds de scepter over de bierbrouwerij aan de Varkenmarkt. De concurrentie van het heldere pils met witte schuimkraag is heftig. Vanwege het overschot op de Nederlandse markt besluit Hovij de Dordtse vestiging in 1904 te sluiten. Daarbij speelt een rol dat de gezondheid van Evert sterk achteruit gaat. Zodanig zelfs dat hij na een lang en pijnlijk ziekbed thuis op 13 juni 1905 overlijdt, pas 56 jaar oud. 

Voor de 51-jarige Jo van Leusden bestaat geen weduwepensioen, dus moet zij zelf in haar inkomen voorzien. Dankzij het sociale hart van Hovij kan zij samen één van haar zonen een kruidenierszaak beginnen, naast de Wilhelminakerk, op nummer 39.

Naatje Kennedij overleeft op deze manier Evert ook. Zij overlijdt in Dordrecht op 10 oktober 1912 op bijna 90-jarige leeftijd in het ziekenhuis aan de Beverwijcksplein in Dordrecht.

Een week later verzoekt de notaris herhaaldelijk in de krant om opgaaf, betaling of afgifte te doen aan allen die iets aan haar verschuldigd zijn of iets van haar te vorderen hebben of onder hun berusting hebben.

Jo van Leusden gaat in 1916 met pensioen, stopt met de winkel en verhuist naar de Emmastraat 16 rood. Op 22 januari 1919 verhuist zij naar de Bilderdijkkade 31 in Amsterdam, waar haar twee zonen wonen. Daarna blijft zij verhuizen:
18-02-1924 Dordrecht, Dubbeldweg 93 rood
25-09-1924 Amsterdam, Transvaalkade 43
27-05-1929 Voorburg, Nieuwstraat 35
28-08-1930 Voorburg, Laan van Middenburg 32
23-06-1933 Voorburg, Van Egmondestraat 4
06-11-1934 Wassenaar, Burchtplein 13
15-05-1935
Voorburg, Van Egmondestraat 4

Johanna Elisabeth (Jo) von Meijenfeldt-van Leusden (1853-1937)

Op de allerlaatste dag van 1937 overlijdt Jo van Leusden op 84-jarige leeftijd op de Van Egmondestraat 4 in Voorburg. Zij is ruim 32 jaar weduwe geweest. 

Ans, Jan, To en Carl von Meijenfeldt

De zonen Carl en Jan krijgen hierna apart aandacht en de drie zussen gezamenlijk.

Terug   ***   N.53   ***   Verder