3.1.6. Oostzeereizen

Na de twee eerste reizen naar Scandinavië werden meer studietochten naar het Oostzeegebied ondernomen.

1988

Van vrijdag 3 juni t/m zaterdag 18 juni 1988 reisde Hugo met Frank een week in Zweden en een week in Oost-Duitsland achter het IJzeren Gordijn. In Stockholm werden Rijksarchief en Koninklijke Bibliotheek gezocht (8 juni). Na de oversteek Trelleborg-Sassnitz waren zij de helft van hun tijd kwijt aan formaliteiten. Op de camping bewonderde de plaatselijke jeugd de pneumatisch geveerde Citroën GSA, reed er een rondje in totdat de Grüne Polizei er abrupt een einde aan maakte.

Frank en Hugo met Citroën GSA op de Oostduitse camping Strahlbrode
Met de Citroën GSA op de Oost-Duitse camping Strahlbrode

Op de camping bracht het Europese Kampioenschap voetbal op televisie afleiding, een grimmige sfeer toen Oranje het West-Duitse team versloeg maar blijdschap ten het in de finale van de Sovjet-Unie won. Het onderzoek vond plaats in Stadsarchief Stralsund en bij het Pfarrambt Glewitz. In de Trabant van en met pastor Gerhard Torkler was het bezoek aan het landgoed Medrow zonder visum voor dat gebied illegaal en spannend.

1992 

Vrijdag 19 juni t/m zaterdag 27 juni 1992 reisde Hugo met Frank naar Pommeren voor een bezoek aan het Stadsarchief Stralsund (23/06), de centrale kerkarchieven in Berlijn (24/06) en Schwerin (25 /06). Zij waren genodigde bij de plechtige heropening van de St. Andreaskerk (21/06). Minister Angela Merkel – de latere Duitse Bondskanselier – speldde Klaus-Jürgen Bergemann (koster, restaurateur) als eerste ex-DDR-burger het Bundesverdienstkreuz op vanwege het behoud en restauratie van het kerkje.

2003

Maandag 21 juli t/m woensdag 13 augustus 2003 reisde Hugo met Lester helemaal rond de Oostzee. Na Duitsland door de bocht in Polen door de Baltische landen naar Finland, waarna terug via Zweden. Zij legden bezoeken af aan Nehringen, Tartu, Hangö, Stockholm en slot Sövdeborg. Totaal legden zij 4.356 kilometer af. 

CAKCXPVQ

Eén bezoek wist de aandacht van de lokale pers te vangen. De journalist schreef dat het vader en zoon er niet om ging schatten, kastelen of blauw bloed te vinden.

Västra Nylan, voorpagina,
Västra Nyland, Zweedstalig dagblad in zuid-west-Finland, voorpagina 06-08-2003.
Gastvrouw Teresa Fogelberg en Lester

2022

Tweede helft augustus 2022 reisde Hugo met Lester weer rond de Oostzee, ditmaal korter in tijd en afstand, door de oostelijke bocht af te snijden met de veerpont Sassnitz-Ystad. Zij brachten bezoeken aan gebouwen in Stralsund, Nehringen, Ystad, Skåne en Stockholm, fotografeerden handschriften in de Universiteitsbibliotheek Uppsala en het Rijksarchief Stockholm en van schilderijen in diverse kastelen. In detail:

Vrijdag 19 augustus 2022: Autoreis Bilthoven-Stralsund. Hotel “Altes schwedisches Konsulat”, restaurant “Christas”.
Zaterdag 20 augustus 2022: In Sankt Nikolai Kirche twee doopfonten bezocht, waar Anna Catharina en Johan August jr in 1722 resp. 1725 zijn gedoopt. Scans van het originele doopboek gevraagd en gekregen, maar (nog) niet van het overlijden van “Frau der Obristen von Meijerfeldt” op 3 juni 1725. Restaurant “Zum Scheel”.
Zondag 21 augustus 2022: In de morgen naar Medrow. Pastor Rolf Kneiβl ontmoet, die daar de oude kerk laat zien. Zijn vrouw heeft artikel over de familie Meijerfeldt geschreven, dat rond de jaarwisseling zal wordt gepubliceerd. Het Hagenow-landhuis was de vorige keer al totaal in verval, inmiddels door bomen geheel aan het zicht onttrokken. In de middag naar Nehringen. Bijpraten met bijna 82-jarige Klaus Bergemann. Eenmaal terug is contact met prof. Haik Porada gelegd. Afdrukken van de foto’s die wij in Zweden maken zullen naar zijn prachtige en rommelige (geen tijd!) museum in het kostershuis gaan. St. Andreas Kirche ziet er als altijd prachtig uit. Restaurateur Posenauer zal worden gemaand het wapen af te maken. Zodra de Gruft wordt geopend (gaat wel even duren) komt telefoontje om tijdig over te komen. Het Gutshaus is in eigendom bij Alexander von Pachelbel-Gehag; alleen het rechter kavaliershaus is in goede staat, de rest deplorabel. Korte tijd later overleed hij.  Restaurant “Dolden Madel Braugasthaus”.
Maandag 22 augustus 2022: Zonder rondleiding ronddwalen en foto’s maken in het Meyerfeldtsches Palais en het Rotermunder Haus in de Badenstrasse. Eind van de dag met de snelle veer (2 uur) naar Ystad. Hotel “Anno 1793 Sekelgården”, restaurant “Up eller ner”. Familiewapen op gevel dat daar ooit door familieleden is gespot niet aangetroffen.
Dinsdag 23 augustus 2022: Buitenkant en binnenkant prachtige kerkjes van Sövde en Vittskövle bezocht. Op de gevel van de eerste kerk staan de letters BB (Brita Barnekow) vanwege de extra zware kerkklok en in de tweede bevindt zich een groot Barnekowska grafkoor. Kastelen Söfdeborg en Vittskövle overgeslagen. Later zegt Johan Bennet dat zijn zoon het generaals-schilderij van Meijerfeldt sr krijgt om op de hangen in kasteel Vittskövle waar hij na huwelijk gaat wonen. Ugerup alleen foto’s genomen vanaf de weg, want familie Jellema had geen tijd voor bezoek. Lange reis naar Stockholm. Hotel Bema, restaurant “Veganska Olbaren”. 
Woensdag 24 augustus 2022: Leeszalen oude handschriften van Universiteit Uppsala en Rijksarchief Stockholm bezocht. In de eerste foto’s gemaakt van de nog ontbrekende documenten in Meijerfelts Papper. In de tweede van alle 32 brieven van Andreas Meijer aan Wrangel foto’s gemaakt en eenmaal terug nog brieven uit een ander dossier opgevraagd. Alles ontcijferen en vertalen gaat nog een hele klus worden. Bezoek aan Riddarholmkyrka op Gamla Stan levert toch weer nieuwe details over het  zeer bekende wapen op: hoge kwaliteit afbeelding, naam van de schilder en motto in het Engels.
Donderdag 25 augustus 2022: Ochtend reis Stockholm-Lidköping, middag rondleiding door Stola. Website foto’s van Brita Barnekow, de twee jonge graven en Brita Horn proberen te verbeteren. Het daglicht op het glas hielp niet. Hotell Läckö, restaurant “Pinchos”.
Vrijdag 26 augustus 2022: Boek over Brita Horn – dochter Anna Catharina Meijerfeldt – gekocht. Goed leesbaar, maar  slechte rug. Niet laten restaureren vanwege de hoge kosten; wel gelezen en relevante bladzijden gescand. Twee schilderijen van Johan August sr en zijn vrouw op vertrouwelijke locatie gefotografeerd. Schilderij van Johan August sr in generaalsuniform gefotografeerd in de opslagloods van Johan Bennet in Helsingborg. Hotel Miatorp Helsingborg, restaurant “Chay Vegan”.
Zaterdag 27 augustus 2022: Lange autoreis van Helsingborg over twee tolbruggen naar Bilthoven.

2023

Terug   ***   Verder